Typy Wiatrówek

2018-09-18

Typy Wiatrówek

Każdy rodzaj broni ma swoje specyficzne cechy – nie inaczej jest z wiatrówkami. Mają one rozmaite właściwości, dlatego też wiele modeli różni się między sobą m.in. formą oraz rodzajem napędu. Dla entuzjastów broni ważny będzie również wygląd czy wygoda użytkowania. Najpopularniejszy podział wiatrówek to ten ze względu na stosowany napęd – wyróżniamy tutaj broń sprężynową, CO2, PCA, a także PCP.

Wiatrówki Sprężynowe

Jak wskazuje nazwa, siłą napędową w takich wiatrówkach jest sprężyna. Gdy naciskamy spust, zwalnia się sprężyna, a wytwarzane ciśnienie wypycha gwałtownie śrut z lufy.

Ze względu na sposób naciągu sprężyny, wyróżniamy trzy rodzaje wiatrówek sprężynowych:

  • wiatrówki klasycznie łamane – najbardziej popularny typ z naciągiem poprzez łamanie lufy. Są one najłatwiejsze w obsłudze – poleca się je przede wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę strzelecką;
  • wiatrówki z dolnym naciągiem – naciąg tutaj dokonuje się przy pomocy specjalnej dźwigni pod lufą. Jest to opcja wybierana dość często przez bardziej doświadczonych strzelców. Takie wiatrówki są bardziej wytrzymałe i ułatwiają celność;
  • wiatrówki z bocznym naciągiem – rzadziej spotykane, lecz równie niezawodne. W tym przypadku naciągamy sprężynę za pomocą dźwigni na boku łoża. Wiatrówki z bocznym naciągiem niezwykle łatwo się przeładowuje i naciąga – zwłaszcza w pozycji leżącej.

Podczas użytkowania wiatrówek sprężynowych można poczuć duży odrzut, co czasami może utrudnić celne oddanie strzału. Jest to jednak kwestia indywidualnego podejścia – dla niektórych strzelców może to być ogromną zaletą ze względu na realizm strzelania. Warto również wspomnieć o niskim koszcie eksploatacji broni – nie musimy kupować nabojów, które są niezbędne podczas strzelania z innych wiatrówek.

Wiatrówki na CO2

Wiatrówki z napędem gazowym zasilane są z jednorazowego naboju ze sprężonym dwutlenkiem węgla – stąd potoczna nazwa tego typu broni. Jeden nabój z CO2 wystarczy na ok. 60 strzałów.

Tego typu wiatrówki najczęściej wyposażone są w system blow back. Mechanizm odrzucania zamka do tyłu od razu po strzale wpływa dodatnio na realizm użytkowania broni, a przy tym w ogóle nie wpływa na precyzję oddawanych strzałów. Do niektórych modeli wiatrówek na CO2 można także podpiąć specjalną przejściówkę, dzięki której będziemy mogli wykorzystać naboje 88 g, zamiast małych, o wadze 12 g.

Podczas użytkowania wiatrówek z napędem gazowym nie musimy się martwić o zjawisko odrzutu, które może znacznie utrudnić precyzyjne strzelanie. Nie ma również potrzeby każdorazowego naciągania sprężyny – jak w przypadku wiatrówek sprężynowych. Wiatrówki na CO2 mają również mniejszą wagę ze względu na wykonanie z lekkich kompozytów.

Wiatrówki PCA

Skrótowa nazwa kolejnego typu wiatrówek wzięła się z angielskiego pre charged air. W Polsce powszechnie nazywa się je „pompkami”, a to ze względu na śrut wystrzeliwany przy pomocy powietrza, które wcześniej spręża się kilkoma ruchami dźwigni pod lufą. Jest to swego rodzaju połączenie najlepszych cech wiatrówek sprężynowych i gazowych – niskie koszty obsługi oraz brak odrzutu i możliwość precyzyjnego strzelania.

Wiatrówki PCA również są jednymi z najczęściej polecanych dla początkujących strzelców. Są one bardzo lekkie – idealne, by stopniowo przyzwyczajać się do ciężaru typowego dla broni. W „pompkach” samodzielnie można wpływać na moc oddawanego strzału poprzez ilość ruchów dźwigni. Jednak przy większej odległości ciągłe pompowanie może okazać się bardzo męczące i czasochłonne.

Wiatrówki PCP

Tak jak w przypadku wiatrówek PCA, nazwa broni PCP również ma swoje korzenie w języku angielskim (pre charged pneumatics). Ten typ wiatrówek jest najbardziej zaawansowany technologicznie, charakteryzuje się również dużą prędkością, wytrzymałością i celnością. Dedykowane są osobom z bardzo dużym doświadczeniem strzeleckim.

Wiatrówki PCP napędzane są dzięki sprężonemu powietrzu w specjalnym zbiorniku, który najczęściej umieszcza się pod lufą. W ten sposób broń nie ma żadnego odrzutu i jest o wiele bardziej celna. Dodatkowo użytkownik takiej wiatrówki nie musi martwić się o ciągłe ładowanie zbiornika, gdyż jego pojemność jest duża. Wymagają one jednak stosowania celowników optycznych, co pozwoli na jeszcze lepsze celowanie.


© 2021. Strzelec24.pl