Obrona Konieczna i Jej Granice

2017-06-02

Obrona Konieczna

Każdego dnia prasa i telewizja donoszą o bójkach, rabunkach, czy morderstwach. Coraz częściej broniące się osoby dotkliwie ranią lub też zabijają napastników. Jednak nie zawsze jest to uznawane za działanie w obronie koniecznej.

Obrona konieczna to działanie polegające na odpieraniu bezpośredniego, bezprawnego zamachu na jakiekolwiek dobro społeczne lub dobro jednostki. Zamach na nasze życie, zdrowie musi być bezpośredni. Nie możemy np. zastawiać na złodzieja żadnych pułapek ale jeśli się pojawi możemy bronić swojego mienia. Nie musimy też czekać z podjęciem działań obronnych do ostatniej chwili. Wystarczy, iż z zachowania napastnika wynika, że szykuje się do ataku.

W ramach obrony koniecznej można bronić zarówno siebie, jak i inne osoby. Można się bronić, jednak sposób obrony powinien być współmierny do zamachu, ale zaatakowana osoba, działając pod wpływem emocji i stresu, rzadko potrafi właściwie ocenić sytuację, w jakiej się znalazła. Dlatego też gdy zdarza się przekroczyć granicę obrony koniecznej, sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę lub w ogóle odstąpić od jej wymierzania. Należy również pamiętać, że środek obrony, jakim się posłuży osoba atakowana, może być silniejszy od tego, z którego korzysta atakujący. Można np. strzelić z pistoletu do napastnika posługującego się nożem. Bardzo ważne jest aby obronę konieczną zakończyć w momencie, gdy atak przeciwnika nie jest już dla nas groźny.

Dla bezpieczeństwa, należy zamontować w mieszkaniu mocne drzwi, sprawdzać komu otwieramy. Kiedy wyjeżdżamy, poprosić o pomoc sąsiadów. Dobre efekty przynosi zamontowanie monitoringu a nawet samej atrapy kamery. Unikajmy noszenia przy sobie większej gotówki, uważajmy przy wybieraniu pieniędzy z bankomatów a najlepiej posługujmy się kartami płatniczymi.


© 2021. Strzelec24.pl