Nowe Bronie Użyte Podczas I Wojny Światowej

2020-09-21

I Wojna Światowa

I wojna światowa trwała 4 lata ( 1914 – 1918 ), mimo iż na początku wszystkim ówczesnym mocarstwom wydawało się, że skończy się najpóźniej za kilka miesięcy. Nikt nie spodziewał się 4 lat ciężkich walk oraz milionów zabitych i rannych. Taka liczba ofiar była spowodowana przez nowe śmiercionośne bronie użyte podczas I wielkiej wojny.

Miotacz Ognia

Jest to broń, która zamiast pociski wyrzuca z siebie strumienie ognia. Ludzie, którzy znaleźli się w jej zasięgu byli paleni żywcem. Pierwszy miotacze ognia nie były doskonałe ich zasięg pozostawiał wiele do życzenia, a raz zapalone nie gasły nawet, gdy użyto wody. Dodatkowo ogień często wypalał się zanim doleciał do celu, a sam sprzęt był niebezpieczny również dla użytkownika. Broń ta przypominała plecak z długą rurą z której wylatywał ogień.. Pierwszy raz broń została użyta w 1915 roku przez Niemcy.

Czołgi

Początkowo były niedocenianie i z pewnością nie odegrały tak kluczowej roli jak podczas II wojny światowej. Początkowe modele czołgów wyglądały dość ślamazarnie, ale ważne, że okazały się skuteczne. Pierwsze czołgi nosiły nazwę Mark I, ale nie przypominały współczesnych czołgów. ( bardziej karton na gąsienicach ). Dodatkowo ich konstrukcja pozostawiała wiele do życzenia. Były bardzo słabo opancerzone przez co Niemcy z łatwością je niszczyli, pojazd był bardzo powolny, ale swobodnie pokonywał wszystkie przeszkody na polu bitwy i szybko radził sobie z piechotą. Były dwa rodzaje tego czołu męski z karabinem maszynowym oraz armatą i żeński tylko z karabinem maszynowym. Czołgi pierwszy raz zostały użyte pod Sommą i mimo swoich wad okazały się skuteczne, dlatego postanowiono je ulepszać. Warto dodać, że pierwsze projekty czołu należą do Leonardo Da Vinci z XVI wieku, ale ludzkość jeszcze wówczas nie była gotowa na tego typu broń.

Myśliwce

Kolejna nowa broń użyta w I wojnie do zabijania. Może na początku nie była to broń budząca powszechny strach, ale potrafiła wyeliminować cel z powietrza. Pierwsze myśliwce nie były nawet uzbrojone niszczenie obranego celu polegało na strzale z pistoletu lub rzucie granatem z samolotu. Dopiero po pewnym czasie uzbrojono je w karabiny maszynowe oraz bomby. Na początku myśliwce podobnie jak czołgi miały wiele wad, największą z nich był karabin maszynowy umieszczony tuż przez śmigłem co czasami było powodem samozestrzelenia. Również nie „powalały” osiągami, ale trzeba pamiętać, że to był dopiero początek wojennego lotnictwa, a początki zawsze są trudne. Oczywiście najpopularniejszym myśliwcem I wojny był Czerwony Baron budzący postrach wśród wroga.

Lotniskowce

Czyli statki transportujące samoloty, aby te mogły zniszczyć cele z bliższej odległości. Nie odegrały one kluczowej roli w wojnie, ale były nowością w działaniach wojennych, dlatego warto o nich wspomnieć. Pierwsze lotniskowce mieściły około 20 samolotów.

U-boty

Są to niemieckie łodzie podwodne, które stanowiły potęgę ich marynarki Miały za zadanie niszczyć wrogie statki atakując szybko i nagle i tak samo znikając. Były bardzo skuteczne czego dowodem jest U – 9, który zniszczył w ciągu godziny trzy brytyjskie krążowniki miało to miejsce 22 września 1914 roku. Była to jedna z najskuteczniejszych broni I wojny światowej. Bomby głębinowe

Łodzie podwodne siały spustoszenie, trzeba było wymyślić skuteczną broń w walce z nimi i tak powstała bomba głębinowa. Składa się z ładunku materiału wybuchowego umieszczonego w zazwyczaj cylindrycznym metalowym kadłubie wodoszczelnym, wyposażonym w zapalnik. Można było zaprogramować na jakieś głębokości ma nastąpić wybuch.

Gazy Bojowe

Chyba najbardziej przerażająca broń używana podczas I wojny, która budziła postrach wśród żołnierzy. Pierwsze gazy bojowe zostały użyte przez Francuzów w 1914 roku. Było kilka rodzajów gazów używanych w I wojnie światowej

  • chlor wyrządzał szkody w układzie oddechowym, ale był łatwy do wykrycia, a do wyrządzenie większych szkód wrogowi potrzeba było naprawdę sporej jego ilości. To właśnie tego gazu pierwszy raz użyli Francuzi w 1914 roku,
  • gaz musztardowy pierwszy raz użyli go Niemcy w 1917 roku w bitwie pod Ypres. Mimo, że uchodzi za mniej szkodliwy od chloru to tak naprawdę był skuteczniejszy. Bardzo długo utrzymywał się w powietrzu, a poparzenia nim wywołane uniemożliwiały dalsze stawianie oporu przeciwnikowi. Tutaj również początki były trudne. Wypuszczany gaz jeśli tylko wiatr zmienił kierunek zabijał nie tych żołnierzy co trzeba lub ranił jedną i drugą stronę. Dlatego potem do jego rozprzestrzeniania używano pocisków artyleryjskich.
  • fosgen najbardziej zabójczy gaz używany w pierwszej wojnie światowej. Nie dość, że był śmiercionośny to jeszcze trudny do wykrycia, ponad 80% wszystkich ofiar gazów bojowych to właśnie „zasługa” fosgenu.

Karabiny Maszynowe

Służyły głównie do zwalczania nacierającej piechoty. Były także montowane w czołgach i samolotach. Oprócz ciężkich karabinów maszynowych stworzono też ręczne karabiny maszynowe. Karabiny maszynowe potrafiły „wypluwać” kilkaset pocisków na minutę, dlatego były bardzo skuteczną bronią podczas I wojny światowej i podobnie jak czołgi czy samoloty były stale ulepszane.

Podsumowanie

W pierwszej wojnie światowej użyto wielu różnych nowych broni, które okazały się skuteczne na polu walki i już w udoskonalonej wersji siały śmierć podczas II wojny światowej i będą to samo robiły w razie wybuchu kolejnych konfliktów zbrojnych.


© 2021. Strzelec24.pl