Karabinek Automatyczny Beryl wz. 96

2017-02-08

Karabinek automatyczny BERYL wz. 96

Beryl wz. 96 jest obecnie podstawową bronią indywidualną w siłach zbrojnych Polski. Seryjną produkcję rozpoczęto 20 lat temu. Zdecydowanie nie można powiedzieć, że jest to broń przełomowa albo niezwykła – już na etapie projektowania i prototypów korzystano raczej ze znanych wzorów, a celem było wyprodukowanie prostej, skutecznej i nieawaryjnej broni, która mogłaby zastąpić karabinki AKM.

Historia i Przyszłość

Beryl wz. 96 miał być pomostem, który połączyłby starsze modele z planami dotyczącymi przyszłości polskiej armii. Beryl wz. 96 stał się więc po prostu przeprojektowanym następcą wz. 88 i wz. 89, które były polskimi wersjami najpopularniejszego karabinku Kałasznikowa. A zmiany były konieczne, bo w perspektywie było przystąpienie do NATO, które też miało swoje wymogi. W związku z tym zmieniono przede wszystkim kaliber z 5,45 na 5,56, a przy okazji zmodernizowano konstrukcję kolby składanej.

Problemy Beryla

Beryl nie był złą bronią, ale okazało się, że zmiana kalibru pociąga za sobą większe problemy, niż zakładało MON, które zlecało prace. Trzeba było przeprojektować również magazynki i elementy montażowe do przyrządów celowniczych, ponieważ ani podstawa celownika optycznego, ani magazynki nie były zgodne ze STANAG. Pod względem projektowym nie było to wielkim wyzwaniem, ale wpłynęło na zmianę wyceny, która była – według szacunków – o 30% wyższa niż realna wartość karabinku (MON w 2002 roku za sztukę Beryla wz. 96 płacił 600 dolarów). W połowie lat 90 Beryl nadal miał niezbyt wygodny uchwyt, co zmieniło się dopiero dekadę później.

Równocześnie z produkcją standardowego modelu rozpoczęto prace nad stworzeniem wariantów: z granatnikiem podwieszanym, Mini-Beryl z magazynkiem na 20 zamiast 30 pocisków i skróconą lufą, a później także wersji nowocześniejszych, przystosowanych do realizacji bardziej specjalistycznych zadań.

Beryl wz. 95 (licencja: CC 3.0, autor: Pibwl)

Beryle (Prawie) Tylko w Polsce

Z ponad 85 tysięcy sztuk, które zostały wyprodukowane do chwili obecnej (mimo dostępności nowych wariantów Łucznik w Radomiu nadal ma zamówienia na wz. 96) praktycznie wszystkie zostały przeznaczone na użytek SZ RP. 80 sztuk w wersji podstawowej i 10 Mini-Beryl zostało przekazane na Litwę, gdzie użyto ich do uzbrojenia jednostek specjalnych, a nowszą wersję wz. 96 w ilości 1000 sztuk zamówiła również Nigeria. Niewielka ilość Beryl-Sport strzelających wyłącznie ogniem pojedynczym trafiła na rynek cywilny.

Beryl wz. 96 na YouTube


© 2021. Strzelec24.pl