Broń Bez Pozwolenia – Przegląd

2018-08-20

Choć polskie prawo nadal dość restrykcyjnie podchodzi do tematu broni palnej, sporo osób zastanawia się, jaki sprzęt dozwolony jest do obrony własnej. A co z osobami, które – w ramach hobby – kolekcjonują broń białą? W poniższym przeglądzie przedstawiamy wszystko, co trzeba wiedzieć o broni bez pozwolenia, a także sprzętach przydatnych do samoobrony!=

Wiatrówki

Zdobycie broni tego typu nie będzie żadnym problemem… o ile energia kinetyczna pocisku danego okazu nie będzie wyższa niż 17 J. Takie wiatrówki może posiadać więc każdy, gdyż wiatrówki tego gatunku nie są uznawane w naszym kraju za broń.

Nie odnoszą się do nich również wszystkie przepisy o broni pneumatycznej. Według prawa wiatrówki są równoznaczne z procą. Jednak należy się z nimi obchodzić ostrożnie – tak jak w przypadku każdej broni, nie można używać ich w celach niedozwolonych.

Broń Czarnoprochowa Bez Pozwolenia – Prawo

Według polskiego prawa posiadanie broni czarnoprochowej z amunicją rozdzielnego ładowania jest w pełni legalne. Jednak muszą to być okazy wyprodukowane przed rokiem 1885 lub ich dokładne repliki.

Największą popularnością cieszą się w tym przypadku rewolwery oraz karabiny. W sposób legalny można także zakupić pociski czy kapiszony; natomiast do zakupu czarnego prochu będziemy potrzebować już specjalnej Europejskiej Karty Broni Palnej.

Broń Biała

Taki typ broni przyciąga głównie hobbystów. Najczęściej możemy ją podziwiać na różnego rodzaju rekonstrukcjach historycznych, gdyż służy ona do walki wręcz. Bez zezwolenia możemy zakupić m.in. różnego rodzaju noże, sztylety, miecze, ostre repliki szabli husarskich, maczety czy katany. Warto jednak pamiętać, by nie operować nimi w miejscach publicznych ze względu na wzbudzanie niepokoju.

Łuki - Czy Na Łuk Trzeba Mieć Pozwolenie?

Posiadanie łuku nie stanowi w świetle polskiego prawa żadnego problemu. Niezależnie od tego, czy są to łuki klasyczne, bloczkowe czy sportowe – wszystkie są legalne.

Najczęściej jednak używane są w celach rekreacyjno-sportowych, niż do konkretnej obrony. Zdarza się również, że to właśnie od łuków niektóre dzieci zaczynają swoją przygodę ze sportem.

Łuk

Ręczne Miotacze Gazu

Występują one zarówno w postaci aerozolu, jak i urządzeń przypominających pistolety. Świetnie nadają się one do obrony przed niespodziewanym atakiem – dzięki nim jesteśmy w stanie obezwładnić napastnika i zyskać czas (od kilku do kilkunastu minut) na wezwanie pomocy czy ucieczkę. Chmura wystrzelonego gazu pieprzowego potrafi sięgać około 5 metrów. Bezpośredni kontakt z rozpylonym gazem powoduje mocne podrażnienia skóry oraz górnych dróg oddechowych, jak również kaszel i łzawienie oczu.

Ręczne Paralizatory - Czy Paralizator Jest Legalny?

Mimo częstych wątpliwości kupujących – dostęp do ręcznych paralizatorów jest w pełni legalny. Jedynym warunkiem jest jednak moc takiego urządzenia. Średnia wartość prądu w obwodzie paralizatora nie powinna przekraczać w tym przypadku 10 mA.

Warto wiedzieć, że ten typ sprzętu do samoobrony działa również przez ubranie. Zaś gdy go użyjemy, możemy zyskać nawet kilkadziesiąt minut – napastnik dozna szoku i utraty orientacji. Na rynku dostępna jest także nowość – latarki z wbudowanym paralizatorem. Trzeba również zaznaczyć, że sprzedaje się je wyłącznie osobom dorosłym.


© 2021. Strzelec24.pl