Airsoft (ASG): Plastikowe kulki lepsze niż farba? Czyli o kuzynie paintballa.

2016-08-30

Replika broni wykorzystywana w ASG

Być może każdy z was słyszał o zabawie, tudzież sporcie zwanym paintballem. To gra zespołowa, w której zawodnicy strzelają do siebie kulkami wypełnionymi farbą, które po trafieniu zostawiają widoczny ślad na upolowanym przeciwniku. To bardzo popularna i ciekawa zabawa. Ale zdecydowanie mniej osób słyszało cokolwiek o podobnym sporcie zwanym Airsoftem.

Airsoft - Co To Właściwie Jest??

Airsoft to drużynowa gra wykorzystująca pneumatyczne repliki broni palnej strzelające plastikowymi kulkami o kalibrze najczęściej 6 mm. Jak pewnie się domyślacie podstawowych celem w tej zabawie jest trafienie przeciwnika tą niepowodującą obrażeń kulką. W odróżnieniu od paintballa kulki wystrzelone z broni ASG (co oznacza Air Soft Gun) nie pozostawiają (najczęściej) żadnych widocznych śladów, to właśnie główna różnica pomiędzy tymi dwoma sportami. Rozgrywki w Airsoftcie naśladują realne pole walki w przeciwieństwie do gry w paintball, która bardziej przypomina zasady gry komputerowej, czyli po prostu walkę dwóch drużyn na danej części terenu.

Airsoft w przeciwieństwie do paintballa stawia na realizm walk. Gracze ubierają się najczęściej w oryginalne mundury i sprzęt militarny mający stwarzać złudzenie prawdziwego pola bitwy. Dlatego też repliki ASG cechuję się niebywałym podobieństwem do prawdziwej broni palnej, czasem bywając nawet nie do odróżnienia dla kogoś, kto się na tym nie zna. Nie są jednakże bronią w rozumieniu prawa ponieważ energia wylotowa pocisku nie przekracza 17 dżuli, a zazwyczaj mieści się w granicach 1-3 dżuli. Dzięki temu nie potrzeba ich rejestrować i mogą być używane przez każdego. Taka broń strzela celnie, zależnie od mocy na 30 do nawet ponad 100 metrów dla potężnych replik snajperskich. Cena takich replik nie jest mała, zaczyna się od mniej więcej 200 złoty kończąc na tysiącach za najsilniejsze, najwytrzymalsze i najdokładniej odwzorowane repliki prawdziwych broni.

Repliki Broni Stosowane w ASG

Repliki możemy podzielić na trzy rodzaje: pierwszy to repliki sprężynowe - przed każdym strzałem trzeba ręcznie naciągnąć sprężynę Są najczęściej wykorzystywanie w replikach strzelb i powtarzalnych karabinów snajperskich. System sprężynowy jest z reguły mało awaryjny. Kolejnym rodzajem są repliki gazowe, które to działają na propan lub dwutlenek węgla. Uchodzą za najbardziej awaryjne, ale też najbardziej realistyczne. W temperaturach bliskich i poniżej zera raczej nie nadają się do użytku, a do tego cena gazu jest dość wysoka, a ich konserwacja skomplikowana. Trzecim i najbardziej popularnych rodzajem replik są repliki elektryczne - w nich sprężynę, poprzez przekładnię naciąga silnik, to różni ich od modeli sprężynowych. Są łatwe w tuningu, a części są tanie, osiągają też dobre wyniki w testach celności i szybkostrzelności, dlatego stały się bardzo popularne.

AirSoft Guns - Jak Zacząć ??

Oprócz repliki w Airsoftcie obowiązkowe są okulary ochronne, jako że oko jest narządem, który raczej nie odrasta. Powinny być w stanie wytrzymać bezpośrednie trafienie z mocnej repliki. Oprócz tego gracze, jak wspomniałem noszą mundury i sprzęt prawdziwego wojska, który jest bardzo praktyczny i przydatny w walce na plastikowe kulki. Niektórzy biorą udział w rekonstrukcjach walk historycznych oraz tak zwanych milsimach, czyli symulacjach danej bitwy lub operacji w historii militarnej świata. Takie bitwy cechuje niebywały realizm, nietrudno pomylić je z prawdziwą wojną. Obecne są wtedy pojazdy, komunikacja radiowa, namioty i bardzo dużo innego sprzętu wojskowego, a same bitwy często trwają ponad 24 godziny bez przerwy. Oczywiście wszystko zapewniają sami użytkownicy użyczając swojego sprzętu, czasem pobierając niewielką opłatę za wstęp. Możemy sobie wyobrazić ile taki sprzęt może kosztować.

Ile To Kosztuje ??

Wychodzi więc na to, że to hobby bardzo kosztowne i nie ma co liczyć na zwrot kosztów. To w większości przypadków prawda, lecz możemy sprzedać swój Airsoftowy dorobek innym graczom, którzy chętnie kupują używany sprzęt. Można też wziąć udział w turnieju, które to jednak organizowane są niezwykle rzadko, a nagrody w nich nie są wysokie i nie przekraczają 1000zł na drużynę. Takie zawody najczęściej odbywają się w zamkniętych obiektach, a nie jak gry terenowe, na ogromnych i otwartych przestrzeniach łąk i lasów. Gry takie noszą miano CQB(Close Quarters Battle), czyli walki na małych odległościach, w zamkniętych przestrzeniach.

ASG vs Paintball

W paintballu trafienia oznaczane są przez farbę, ale w Airsoftcie plastikowe kulki nie zaznaczają w żaden sposób celu, więc graczy obowiązuję honorowy kodeks przyznania się do trafienia. Często zdarza się, że w przypadku znalezienia oszusta w przypływie gniewu strzelającego, może on otrzymać dodatkowe kilkanaście bolesnych pocisków, zostać zgłoszony i wykluczony z gry przez organizatora, a następnie pomijany przy zaproszeniach na kolejne imprezy.


© 2021. Strzelec24.pl